Słuchawki Acoustic Research AH-R1

 

Acoustic Research AH-R1

 

 

Acoustic Research to marka posiadająca w swoim portfolio przede wszystkim odtwarzacze przenośne. Obecnie producent przymierza się do wysokiej jakości słuchawek planarnych i owocem tych działań jest model AR-H1. Model AR-H1 został zestawiony z kilkoma odtwarzaczami wysokiej rozdzielczości między innymi: FiiO X7 II, COWON (Planue) J, D, R; Astell & Kern; AK70, AK320.

 

We wszystkich przypadkach zauważalna jest szybka w reakcji dynamika, przy zmianach playerów najbardziej modyfikowalnym elementem brzmienia są wyższe częstotliwości. Niskie pasmo oraz średnica są dość zrównoważone co otwiera na słuchacza nawet najbardziej zaawansowane sekcyjnie utwory.

 

 

Porównanie do innych konstrukcji:

Wykonanie stoi na najwyższym poziomie, specyficznie zaokrąglone narożniki padów przypominają konstrukcyjnie to z czym mieliśmy okazję obcować w odchodzących już modelach marki OPPO – PM2 oraz PM1.

Słuchawki AR-H1 porównywaliśmy do dwóch konstrukcji działających na założeniu przetwornika planarnego, a mianowicie FOSTEX T60-RP oraz Oppo PM-2. Ze względu na stosunek ceny do jakości model ten doskonale wpasowuje się w przedział między tymi modelami. T60-RP niestety zazwyczaj jest kapryśny jeżeli chodzi o wzmocnienie. Są to słuchawki wymagające bardzo mocnego źródła energii gdzie AR radzi sobie zdecydowanie wydajniej.

 

Przy bezpośrednim porównaniu z OPPO PM2 można usłyszeć delikatnie węższą scenę natomiast pamiętać należy, że jest to słuchawka z niższego zakresu cenowego gdzie za 2/3 ceny PM2 dostajemy model z wyższej półki co w przypadku wielu pasjonatów nienagannego brzmienia jest kwestią decydującą.

 

 

Design i wykonanie:

Pałąk słuchawek posiada funkcje automatycznego dopasowania do głowy i jest pokryty skórą i w części centralnej zauważyć można wytłoczone logo producenta.

 

Pady są wyjątkowo duże, większe niż te które zostały użyte w modelu PM2, zostały wykonane z przyjemnej w dotyku skóry. W wewnątrz padów użyto gąbkę kształtno-czułą, która zapamiętuje ukształtowanie głowy zwiększając tym samym komfort użytkowania.

 

Pady są odłączane od całości muszli standardem znanym z produktów marki Sennheiser. Wystarczy odciągnąć Pad od muszli i bez problemu odczepić go od słuchawki. Powtórny montaż padów polega na zetknięciu się czterech zatrzasków. Wystarczy docisnąć pad w kierunku przetwornika i dochodzi do zintegrowania konstrukcji. W części zewnętrznej muszle zwieńczone są elegancką siatką wytłoczoną w powtarzający się trójkątny wzór.


Przewód jest pokryty silikonową izolacją, której części krańcowe wyposażono we wtyki w standardach mini i micro jack. Od strony słuchawki użyto wtyków mikro mono jack, a od strony źródła wzmocnienia mini jack 3,5mm.

 

Obudowę wtyku stereo wykonano z pokrytej czernią metalowej obudowy ozdobioną białym logiem „AR”. Producent pamiętał również o wykonaniu przykręcanej przejściówki na dużego jacka w pełni zgodnego ze stylistyką słuchawek.


Model AR-H1 to prawdziwy majstersztyk, słuchawka posiada duży 86mm przetwornik planarny, który ma nader wysoką jak dla słuchawek planarnych skuteczność, wynoszącą aż 100 decybeli.


Producent chwali się szerokim pasmem przenoszenia dochodzącym według pomiarów od 10 Hz do 70000 Hz. Według zapewnień słuchawki ze względu na swoją niską impedancję wynoszącą 33 ohmy z powodzeniem można użyć do praktycznie każdego smartphona.

 

Po wykonanych odsłuchach zostaliśmy bardzo miło zaskoczeni. Słuchawki z praktycznie zerowym rodowodem rozpoznawalności na rynku polskim stanowią jedną z ciekawszych propozycji tego roku. Jest to produkt po którym odsłuchaniu trudno przejść obojętnie, to niebywale dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy skrzętnie odkładają na modele marki Oppo lub inne dość drogie i wymagające prądowo modele planarne.