Salon + multiroom

 

Na pierwszy rzut oka nie widać nic nadzwyczajnego w tym systemie, ale...

Najbardziej nietypowy jest sposób na uzyskanie obrazu, który wyświetlany jest metodą tylnej projekcji na szybie, w którą wtopiona jest półprzepuszczalna folia projekcyjna. Dzięki niej otrzymaliśmy obraz o przekątnej 120 cali, który z powodzeniem można oglądać przy dziennym świetle, przy zaciemnieniu pokoju jakość obrazu nie podlega żadnym dyskusjom - jest rewelacyjna! Biorąc pod uwagę, że telewizor stu calowy kosztuje ok. 200 tyś zł, efekt robi jeszcze większe wrażenie.

Kolejnym nie do końca typowym rozwiązaniem są kolumny frontowe, są to Definitive Technology Mythos ST-L SuperTower, czyli najwyższy model z oferty kalifornijskiej marki. Obudowy kolumn to odlewy wykonane z wykorzystywanego w przemyśle lotniczym aluminium, które kryją w sobie aktywne głośniki basowe, przez co nie ma potrzeby dokładania do zestawu osobnych subwooferów. Przez ten zabieg system prezentuje się niezwykle subtelnie i lekko, ale gdy najdzie potrzeba, basu nigdy nie zabranie.  Głośnik centralny również z serii Mythos jest zabudowany w dużą szafkę RTV, która została zbudowana wg. potrzeb systemu. Cały zestaw kinowy uzupełniają wbudowane w sufit głośniki efektowe.

Zestaw wygląda bardzo szlachetnie i nowocześnie, kolumny nie narzucają się swoją formą, pozostając eleganckim elementem wyposażenia wnętrza. Co jest typowe dla Definitive Technology na straży jakości dźwięku stoi zaawansowana technologia i najlepsze materiały użyte do produkcji kolumn.

Naszym zadaniem było również zbudowanie zestawu wielostrefowego, muzyka miała zabrzmieć w kuchni i jeszcze jednym pomieszczeniu. Dodatkowe strefy zostały zintegrowane razem z główną strefą w systemie HEOS, dzięki któremu uzyskujemy kontrolę nad dźwiękiem w całym domu, za pośrednictwem jednej aplikacji na smartfonie lub tablecie. W obu pomieszczeniach zamontowaliśmy głośniki do zabudowy sufitowej, w kuchni ze względu na małą przestrzeń pomiędzy stropem a obniżonym sufitem grają cztery głośniki Monitor Audio z serii Super Slim, natomiast w pokoju, którego główną funkcją jest ogólnie pojęta rozrywka zainstalowaliśmy duże i wydajne głośniki Definitive Technology.

Na koniec jeszcze kilka słów o projektorze. Za obraz odpowiedzialny jest profesjonalny JVC DLA-RS440, wyświetlający obraz w rozdzielczości 4K. Projektor zamontowany jest na windzie, która chowa urządzenie gdy nie jest używane. Niby wszystko wydaje się oczywiste, ale ten projektor waży ponad 15 kg, a jego wymiary to niemal 50 na 50 cm, w Polsce nie ma wielu producentów wind, które sprostałyby pracy z tak dużym projektorem. Skorzystaliśmy z urządzenia firmy Ravell z Warszawy, która specjalizuje się zadaniach specjalnych automatyki A/V. Tak jak zapewnił nas producent winda doskonale radzi sobie z ciężarem projektora i zapewnia 100% powtarzalność ruchu.

Podsumowując, powyższy system to najlepsze urządzenia na rynku, które mają spełniać swoją pierwotną funkcję, nie zaś krzyczeć "patrz na mnie", lecz wystarczy chwila odsłuchu i krótkie spojrzenie, żeby docenić ich najwyższą klasę.

Elementy systemu:

 • Denon AVR-X4400H
 • Denon Heos Amp
 • Definitive Technology Mythos ST-L SuperTower/Mythos Nine/Di 6.5SR
 • Definitive Technology UIW RCS III
 • Monitor Audio CSS-230
 • JVC DLA-RS440
 • Ravell AVL WS-803

Okablowanie:

 • Melodika MDC2400 - przewód głośnikowy do kolumn frontowych i centralnej
 • Melodika MDSW - przewody do subwooferów
 • QED QX 16/2 - przewód głośnikowy do głośników surround oraz multiroom
 • FiberPro HDMI - światłowodowy przewód HDMI gwarantujący przesył materiału 4K 18 GBps (amplituner - projektor)
 • Monkey Cable MCT - przewód HDMI 2.0b (amplituner - urządzenia peryferyjne)