Wybieramy kino do salonu cz. 1

 

Coraz częściej spotykamy się z zagadnieniem wyboru i instalacji zestawu kina domowego w salonie. Jedno jest pewne, zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyborem kolumn czy amplitunera należy stworzyć projekt, który pozwoli wyciągnąć maksymalne możliwości z twojego sprzętu audio. 

Jak wybrać kino domowe do salonu? Poznaj nasze wskazówki. 

Od czego zacząć? - Od projektu! O Waszym nowym systemie kina domowego warto pomyśleć zanim łopaty i betoniarki pójdą w ruch, przeglądając projekty albo samemu projektując dom należy zwrócić uwagę, czy będziemy mieli do dyspozycji przestrzeń, którą uda się zaadaptować na potrzeby zestawu kinowego. Najważniejsza jest ściana, na której zamontujemy ekran lub telewizor, a po jego bokach ustawimy kolumny, które z centralnym miejscem odsłuchu (honorowe miejsce na kanapie) powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub trójkąt równoramienny. Ściana, na której chcemy zmieścić ekran i kolumny powinna mieć co najmniej 350-400 cm szerokości. Rozwinięty ekran zajmie niemniej niż 280 cm ściany pozostałą przestrzeń wypełnimy kolumnami. Wydaje się nie wiele, ale uwierzcie, że 4 metry pustej ściany wcale nie jest standardem, okna, kominki czy szachty wentylacyjne potrafią mocno pokrzyżować plany domowego kinomana.

Ekran projekcyjny marki Kauber 

Zamontowaliśmy rzutnik i ekran. Co dalej? 

Pod ekranem umieszczamy równie ważną szafkę RTV na wzmacniacz i głośnik centralny. Szafkę musimy wybrać albo zlecić produkcję taką, żeby wszystko co trzeba się w niej zmieściło. Urządzenia hi-fi mają 43 cm szerokości, tak więc by zapewnić im nieco swobody półki powinny mieć pół metra szerokości, wysokość urządzeń bywa różna, ale jeśli przyjmiemy 20-25 cm przestrzeni powinniśmy zmieścić większość urządzeń do kina domowego dostępnych aktualnie na rynku.

Najczęstsze problemy przysparza głębokość szafek, ponieważ oprócz samych sprzętów musimy zmieścić jeszcze przewody które nawet ładnie upięte zajmują sporo miejsca. Jako punkt wyjścia należy przyjąć głębokość wybranego amplitunera, do której dodajmy 5-10 cm w zależności, ile przewodów i jakiej grubości przewidujemy. Między kolumnami i obok szafki najlepiej jest też wygospodarować miejsce na subwoofer, takie ulokowanie jest najkorzystniejsze dźwiękowo oraz nie nastręcza problemów z podłączeniem suba do amplitunera, który jest obok.

Przykładowy projekt, który przygotowaliśmy na potrzeby adaptacji kina domowego w salonie klienta.

 

Kino domowe dla wymagających - kilka słów o głośnikach tylnych, dipolowych i sufitowych Dolby Atmos.

Ścianę frontową mamy odhaczoną, teraz kolej na głośniki tylne i dla bardziej wymagających kinomanów sufitowe Dolby Atmos. Analizując projekt sprawdźmy czy będzie możliwość zainstalowania głośników po bokach kanapy lub za nią. Jeżeli wygospodarujemy takie miejsce to najlepszym rozwiązaniem będzie montaż głośników dipolowych, które wieszamy bezpośrednio na ścianie. Jeśli po bokach i za plecami mamy otwartą przestrzeń na kuchnię, korytarz czy klatkę schodową w sukurs może przyjść podwieszany sufit, w którym możemy zainstalować głośniki surround. Pod względem dźwiękowym i estetycznym jest to świetne rozwiązanie. Podobnie ma się sprawa z głośnikami Dolby Atmos, muszą być rozmieszczone wg zaleceń inżynierów ze studia Dolby i tutaj świetnie sprawdza się podwieszany sufit, w którym możemy zainstalować głośniki, gdy jednak mamy odkryty strop sprawa jeszcze nie jest przegrana. W ofercie mamy szeroki wachlarz natynkowych głośników, które równie dobrze spełnią swoje zadanie.

Przykładowy projekt, który przygotowaliśmy na potrzeby adaptacji kina domowego w salonie klienta.

 

Okablowanie w kinie domowym ma znaczenie. 

Gdy miejsce każdego głośnika mamy wyznaczone, trzeba odpowiednio okablować całą instalację. Pamiętajcie, że przewody mają znaczenie, nie kupujcie marketowych drucików tylko zaopatrzcie się w porządne przewody audio. Jeśli w systemie będzie projektor i ekran, też trzeba pamiętać o odpowiednich przewodach zarówno elektrycznych i sygnałowych.

W artkule poruszyliśmy wiele wątków, ale temat stanowczo nie został wyczerpany. Nie przedstawiliśmy Wam optymalnego rozwiązania i gotowej recepty, na to jak zaadoptować salon pod kino domowe, wszystko zależy od indywidualnych możliwości przestrzeni, którą chcemy zaadaptować. Od wielu lat realizujemy najbardziej śmiałe projekty kina domowego w domu naszych klientów, doradzamy, planujemy, a następnie realizujemy marzenia.

Równolegle z projektem i wytycznymi do okablowania powinien trwać proces wyboru optymalnych dla was sprzętów. Jak się za to zabrać, przeczytacie w kolejnej części naszego poradnika.

Polecane produkty

Polecane artykuły

Dlaczego nie soundbar?

Dlaczego nie soundbar?

22-09-2022
Wprowadzasz się do własnego lokum, kupujesz telewizor i zasiadasz na nowej kanapie do filmu. Brzmi fantastycznie, ale po włączeniu filmu nagle okazuje się, że twój telewizor nie zastąpi projekcji w kinie. I to jest ten moment, kiedy zastanawiamy się nad zakupem sprzętu audio. Pierwsza...
Kino domowe i dobre stereo, czyli Pre Out + By Pass

Kino domowe i dobre stereo, czyli Pre Out + By Pass

22-09-2022
Kino domowe czy zestaw stereo? Niekiedy prawdziwi melomani mają duży problem do rozwiązania czy postawić na system stereo i cieszyć się dobrym brzmieniem każdej nuty czy wybrać dźwięk przestrzenny, który zapewni nam niesamowite wrażenia w seansach filmowych. Oba światy trudno...